خانه » چیلر
چیلر2019-07-29T12:30:58+04:30

چیلر

چیلرهای تراکمی

چرخه تبرید چیلرهای تراکمی شبیه چرخه یخچال است، با این تفاوت که در چیلر در اواپراتور آب یا هوا خنک می شود. این چرخه ها شامل کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط، اواپراتور و لوازم کنترل می باشد. کمپرسور از نوع پیستونی و یا گریز از مرکز می باشد. از کمپرسورهای پیستونی در ظرفیت های پایین و یا متوسط و از کمپرسورهای گریز از مرکز برای ظرفیت های بالاتر استفاده می شود.

کمپرسورهای پیستونی با توجه به ظرفیت آنها در سه مدل مختلف ساخته می شوند:

  • نوع بسته: کمپرسور و موتور در یک پوسته قرار گرفته و کاملا نفوذ ناپذیر می باشند. این نوع کمپرسورها برای ظرفیت های پایین (100 تا 1000 تن تبرید) استفاده می شوند.
  • نوع نیمه بسته: کمپرسور و موتور در یک پوسته قرار می گیرند و قسمت بالای سرسیلندر قابل برداشت است.
  • نوع باز: کمپرسور و موتور بوسیله تسمه و یا محور با هم مرتبط می شوند. این کمپرسورها در مقایسه با دو نوع قبلی برای ظرفیت های بالاتر (1000 تا 10000 تن) استفاده می شوند و کمپرسور روی فونداسیون جداگانه در مجاورت دستگاه تبرید نصب می شود. در کمپرسورهای گریز از مرکز (سانتریفیوژ)، انتقال مبرد بوسیله نیروی گریز از مرکز انجام می شود و می تواند فشار بالایی در حجم قابل توجهی از مبرد ایجاد نماید. این کمپرسورها به علت نداشتن قطعات متحرکی مانند میل لنگ و سوپاپ و غیره (که در کمپرسورهای پیستونی استفاده می شود) نیاز به تعمیرات کمتری داشته و دارای عمر مفید و همچنین بازده بالاتری می باشند.

ویژگی های مبرد مورد استفاده در چرخه چیلرهای تراکمی نقش مهمی در تعیین توان کمپرسور، بازده چرخه و وسعت کاربرد آن دارد. خصوصیات مهم مورد نیاز برای مبرد عبارتند از: فشار مناسب میعان و تبخیر، دمای تبخیر پایین در فشار اتمسفر، گرمای نهان بالا، گرمای و.یژه پایین، حجم مخصوص کم، قابلیت هدایت گرمایی بالا، سمی نبودن و نداشتن اثرات مخرب بر لایه اوزون.

ساده ترین روش عملی برای انتقال حرارت در دمای ثابت استفاده از حرارت نهان تبخیر و تقطیر بخار مواد است. باتوجه به اینکه حرارت نهان بخارهای قابل تقطیر در مقایسه با حرارت محسوس گازهای غیر قابل تقطیر بسیار بالاست، در چیلرهای تراکمی برای تولید برودت از این بخارها استفاده شده است. در چرخه این چیلرها گرمای تبخیر در اواپراتور به مبرد اضافه شده و در کندانسور حرارت تقطیر از آن گرفته می شود.

اواپراتور سیستم تبرید تراکمی یک مبدل پوسته و لوله است که گرما را از آب برگشتی از ساختمان، به مبرد در حالت بخار منتقل می کند. کویل اواپراتور همچنین می تواند مستقیما در داخل دستگاه هواساز قرار گیرد (انبساط مستقیم) و موجب کاهش دمای هوای عبوری از آن شود.

کندانسور بخشی دیگر از چرخه سیستم تبرید است که گاز متراکم شده خروجی از کمپرسور را سرد و مایع می کند. در واقع کندانسور گرمای جذب شده در اواپراتور و گرمای ناشی از انجام کار مکانیکی در کمپرسور که به مبرد داده می شود را دفع می کند. کندانسورها می توانند از نوع آبی، هوایی یا تبخیری باشند. کندانسورهای آبی که به صورت مبدل های پوسته و لوله می باشند، در شرایطی استفاده می شوند که امکان کاربرد برج خنک کن وجود داشته باشد.

در مناطقی که هوا گرم و مرطوب باشد، بازده برج خنک کن کاهش یافته و کندانسور هوایی استفاده می شود (برج خنک کن تر برای شرایط دمای مرطوب هوا کمتر از 78-80 درجه فارنهایت مناسب است). کندانسور هوایی از کویلهای مسی یا فولادی (که سطح آنها را با پره های مسی یا فولادی پوشانده) و دمنده هوا تشکیل می شوند. در این سیستم، گاز داغ خارج شده از کمپرسور وارد کندانسور هوایی که معمولا در فضای باز قرار داده می شود، شده و گرمای آن به وسیله جریان هوای اجباری دمنده به محیط داده می شود. در مناطقی که با مشکل کم آبی مواجه است و نیز در ظرفیت های پایین مانند ماشین های مبرد سردخانه ای نیز استفاده از کندانسور هوایی مناسب تر از برج خنک کن است.

کندانسورهای تبخیری ترکیبی از برج خنک کن تر و کندانسور هوایی است. یعنی در ساختار آن هم بر روی کویلهای حاوی گاز مبرد آب پاشش می شود و هم هوا دمیده می شود تا فرآیند تبخیر و در نتیجه سرد شدن مبرد داخل کویل ها تسریع شود.

سبد خرید

جدیدترین محصول آسایش مارکت