خانه » فن کویل
فن کویل2019-08-04T15:23:46+04:30

فن کویل

بخش اصلی فن کویل از یک یا چند ردیف کویل مسی دارای پره های آلومینیومی تشکیل شده که زیر یا پشت آن یک فن (دمنده) قرار دارد. از فن کویل می توان برای گرمایش و هم برای سرمایش ساختمان (در صورتیکه آب مبرد توسط چیلر فراهم شود) استفاده کرد. به کویل هر فن کویل دو لوله متصل می شود:یک لوله مخصوص آبگرم دیگ (و یا آب مبرد چیلر در تابستان)  و یک لوله مخصوص برگشت آب به موتورخانه مرکزی.

چنانچه از فن کویل برای سرمایش در تابستان نیز استفاده می شود، با توجه به اینکه امکان تقطیر بخار آب موجود در هوا بر روی کویل وجود دارد، یک لوله تخلیه آب ناشی از تقطیر نیز علاوه بر لوله های رفت و برگشت به فن کویل متصل می شود. لوله از جنس گالوانیزه است. از طریق این لوله آب حاصل از تقطیر که در سینی زیر کویل ها جمع می شود خارج شده و در محل مناسبی تخلیه می شود.

در فن کویل تبادل حرارت به روش جابجایی اجباری انجام می گیرد. با قرار دادن یک کانال کوچک ارتباطی به هوای خارج می توان با وارد کردن مقدار محدودی هوای خارج ساختمان به داخل عمل تهویه را انجام داد. در این صورت باید توجه داشت که ارتباط مستقیم هوای اتاق با خارج می تواند نفوذ هوای خارج را افزایش دهد و چننچه در زمستان از فن کویل استفاده نشود امکان یخ زدن آب داخل کویل ها و در نتیجه ترکیدن لوله های کویل وجود دارد.

از مهم ترین مزایای فن کویل امکان تنظیم و کنترل دمای اتاق به مقدار دلخواه است. عمل کنترل به وسیله یک ترموستات که در اتاق و ترجیحا در روی دیوار مقابل فن کویل نصب می شود، انجام می گردد. ترموستات با روشن و خاموش کردن الکتروموتور فن دستگاه، در حالیکه آب پیوسته از کویل عبور می کند، دمای اتاق را کنترل می نماید. همچنین الکتروموتور فن کویل ها دارای سه سرعت کن، متوسط و تند می باشد که با نتخاب دور مناسب می توان توان گرمادهی فن کویل را تنظیم کرد. تنظیم دمای اتاق می تواند با تغییر دبی آب فن کویل صورت پذیرد که کمتر استفاده می شود. فن کویل ها با طرح های مختلف مانند فن کویل دیواری (مبلی) و سقفی (آویز) ساخته می شوند. در استفاده از فن کویل سقفی باید پیش بینی لازم جهت دسترسی به فن کویل و انجام تعمیرات احتمالی صورت گیرد.

در داخل فن کویل ها علاوه بر کویل و دمنده (از نوع قفسه ای)، فیلتر، الکتروموتور، دو شیر فلکه و شیر هواگیر قرار دارد. با توجه به اینکه موتور فن کویل نیاز به برق دارد باید پیش بینی لازم برای تامین برق آن صورت گیرد. فن کویل ها در مدل های مختلفی مانند 200، 300، 400 و 600 ساخته می شوند. این اعداد تقریبا بیانگر ظرفیت هوادهی اسمی فن کویل برحسب فوت مکعب بر دقیقه می باشد. علاوه بر فن کویل های دولوله ای که در بالا تشریح شد، فن کویل هایی وجود داردکه به کویل آنها سه و یا چهار لوله اتصال دارد. این فن کویل ها معمولا در ایران کاربرد ندارند.

راهنمای انتخاب فن کویل

سبد خرید